احترام مخصوص

 

 

احترامات ویژه بهشتیان از همان آغاز ورود به بهشت شروع می‌شود و خازنان بهشت نخستین تبریک پرمعنا را به آنها می‌گویند، چنان‌چه قرآن می‌فرماید :

ﮋ ﯔ ﯕ ﯖ ﯗ ﯘ ﯙ ﯚﯛ ﯜ ﯝ ﯞ ﯟ ﯠ ﯡ ﯢ ﯣ ﯤ ﯥ ﯦ ﯧ ﯨﮊ 

(الزمر: ٧٣).

و روان كرده شوند آنانكه ترسيدند از پروردگار خويش بسوي بهشت گروه گروه، تا وقتيكه بيايند نزديك بهشت و باز كرده شود دروازه هاي آن و گويند به ايشان نگهبانان بهشت: سلام بر شما باد خوشحال باشيد بس درآئيد به بهشت جاويدان.

از این تعبیر استفاده می‌شود که خازنان بهشت مشتاقانه بر درهای بهشت انتظار پرهیزگاران را می‌کشند، درهای بهشت را قبلاً برای آنها گشوده‌اند، و به محض این‌که به بهشت می‌رسند، با تحیات و احترامات به استقبال آنها می‌شتابند و با تعبیراتی چنین زیبا آنها را به بهشت و زندگی جاویدان در آن فرا می‌خوانند.

آری، چنین است راه و رسم پذیرایی از یک مهمان عزیز، نخست در را می‌گشاید و میزبان دمِ در انتظار می‌کشد و به محض ورود خیر مقدم می‌گوید. این یکی از لذات باارزش معنوی است.

در مرحله بعد که در بهشت وارد شدند ملائکه مقرب الهی مأمورند که از هر در بر آنها وارد شوند و به آنها خوش‌آمد و تبریک گویند.

        (الرعد / 23)

فرشتگان الهی از هر دری بر آنان وارد می‌شوند و به آنها تبریک می‌گویند: سلام بر شما به خاطر صبر و استقامت‌تان و چه عاقبت خوبی بعد از دنیا نصیب‌تان شد.

از آیه فوق به خوبی استفاده می‌گردد که گروه‌هایی از فرشتگان از هر دری به سوی آنها می‌آیند، و با توجه به این‌که درهای بهشت هر کدام نشانه یکی از اعمال صالحند (باب الصلاة، باب الجهاد، باب الحج) معلوم می‌شود که هر گروهی از این فرشتگان به خاطر یکی از اعمال صالح به سراغ آنان می‌آیند و جالب این‌که تمام این اعمال در معنی «صبر» خلاصه می‌شود، صبر با تمام شاخه‌هایش، صبر بر طاعت، صبر بر معصیت.

و از این مهم‌تر «سلام» و درودی است که خداوند بر بهشتیان می‌فرستد، سلامی که آکنده از محبت و مملو از لطف و رحمت است. چنان‌چه در آیه 51 یس می‌فرماید:

 ﮋ ﭨ ﭩ ﭪ ﭫ ﭬ ﮊ (يس: ٥٨).

گفته شود: سلام باد از جانب پروردگار مهربان.

این سلام و درود الهی، این ندای روح‌پرور و نشاط‌آفرین مملو از لطف و احسان، چنان روح بهشتیان را مجذوب می‌کند و غرق نشاط می‌سازد که با هیچ نعمتی برابر نیست.

آری! یک لحظه شنیدن ندای محبوب که از لطف و عنایتش برخاسته، بر تمام دنیا و آن‌چه در آن است برتری دارد.

پیام دوست شنیدن سعادت است و سلامت

فدای خاک در دوست باد جان گرامی

یا به گفته شاعر دیگر:

سلامت دل خسته در سلام تو باشد

زهی سعادت اگر دولت سلام تو یابم

جذبه، لقای محبوب و دیدار لطف یار و سلامی که نشانه رفع حجاب است، آن‌قدر لذت‌بخش و شوق‌انگیز و روح‌پرور است که اگر عاشقان او از این افاضه معنوی دور بمانند، قالب تهی می‌کنند.

 

کمال مادی اهل بهشت

نعمت‌های مادی و جسمانی بهشت بسیار متنوع، گسترده، جالب و دل‌انگیز است. و خداوند روی آن بسیار تکیه کرده است تا از این طریق توجه انسان‌ها را به اعمال و صفات و فضائل که سرچشمه این مواهب است، جلب کند. چون نوع بشر بیش از آن‌چه به نعمت‌های روحانی می‌اندیشد توجه به مواهب جسمانی نیز دارد. ما در این قسمت به شرح آنها می‌پردازیم.امتیاز بدهید :

| امتیاز : NAN
موضوع : | بازدید : 299
برچسب ها :

تاريخ : شنبه 8 آذر 1393 | 6:21 | نویسنده : moallem |